Gemeenten
Samen met drie gemeenten in Limburg, één in Noord-Brabant en 51 in Gelderland werken wij aan de schoonheid van stad en land.
Aalten | Apeldoorn | Arnhem | Barneveld | Berg en Dal | Berkelland | Beuningen | Bronckhorst | Brummen | Buren | Culemborg | Doesburg | Doetinchem | Druten | Duiven | Ede | Elburg| Epe | Ermelo | Gennep | Harderwijk | Hattem | Heerde | Heumen | Lingewaard | Lochem | Maasdriel | Montferland | Mook en Middelaar | Neder-Betuwe | Nijkerk | Nijmegen | Nunspeet | Oldebroek | Oost Gelre | Oss | Oude IJsselstreek | Overbetuwe | Putten | Renkum | Rheden | Rozendaal | Scherpenzeel | Tiel | Voorst | Wageningen | West Betuwe | West Maas en Waal | Westervoort | Wijchen | Winterswijk | Zaltbommel | Zevenaar | Zutphen
“Doordat wij lokaal en regionaal werken, weten wij goed wat er speelt en kunnen gemeenten (en regio’s) goed met elkaar verbinden en kennisdeling stimuleren”
Gemeente Mook en Middelaar
Terugblik 2022
Al in 2019 merkten we op dat de bouwwereld op volle kracht aan het draaien was. De Covid19 crisis heeft hieraan gelukkig geen halt toegeroepen. Ook in 2022 hebben we weer over een mooi aantal plannen mogen adviseren, waarvan we er enkele aansprekende in dit verslag hebben uitgelicht. Het is goed om te zien dat veel nieuwe initiatieven al in een vroeg stadium door de gemeentelijke projectleiders afstemming wordt gezocht met de commissie, waardoor bij de start van de planvorming al over ruimtelijke kwaliteit wordt nagedacht. Dit is te meer een positieve ontwikkeling omdat die ook goed aansluit bij de transitie naar het nieuwe werken met de inwerkingtreding van de Omgevingswet.
Een minder prettige trend die we in de commissie het afgelopen jaar hebben kunnen ervaren, is de impact van de onzekerheid in de wereldeconomie op de bouwwereld. Schaarste in bouwmaterialen en stijgende prijzen zorgen voor aanpassingen en heroverwegingen in bouwplannen. Tegelijkertijd is er door de energiecrisis een grote vraag naar verduurzaming van gebouwen en lokale energieopwekking. Dat heeft ook impact op de ruimtelijke kwaliteit, waarbij met name bij monumenten ervoor gewaakt moet worden dat cultuurhistorische waarden niet in het geding komen.
De commissie in 2024
- Voorzitter: Henk Vreeswijk
- Adviseur ruimtelijke kwaliteit: Ralph Janssen
- Adviseur erfgoed/monumenten: Heidy Bos
- Adviseur landschap: Aditi Kho tot 1 mei
Cijfers 2025
Onder mandaat van de adviseur ruimtelijke kwaliteit zijn:
- 25 plannen als vooroverleg en...
- 68 plannen als definitieve aanvragen behandeld, deels in aanwezigheid van de aanvrager of ontwerper.
- Van deze plannen werd 62% van de 1e aanvragen ter plekke van een positief advies voorzien.
- Voor 38% was een wijziging nodig.
- Voor 1 plan brachten wij een gecombineerd welstands- en monumentenadvies uit.
- De voltallige commissie behandelde in totaal 1 plannen.
Cijfers 2024
Onder mandaat van de adviseur ruimtelijke kwaliteit zijn:
- 23 plannen als vooroverleg en...
- 36 plannen als definitieve aanvragen behandeld, deels in aanwezigheid van de aanvrager of ontwerper.
- Van deze plannen werd 50% van de 1e aanvragen ter plekke van een positief advies voorzien.
- Voor 50% was een wijziging nodig.
- Voor 1 plan brachten wij een gecombineerd welstands- en monumentenadvies uit.
- De voltallige commissie behandelde in totaal 3 plannen.
Cijfers 2023
Onder mandaat van de adviseur ruimtelijke kwaliteit zijn:
- 22 plannen als vooroverleg en...
- 57 plannen als definitieve aanvragen behandeld, deels in aanwezigheid van de aanvrager of ontwerper.
- Van deze plannen werd 69% van de 1e aanvragen ter plekke van een positief advies voorzien.
- Voor 31% was een wijziging nodig.
Heidy Bos
Adviseur omgevingskwaliteit erfgoed
Ralph Janssen
Adviseur omgevingskwaliteit architectuurWij adviseren in deze gemeente
Ga met ons in gesprek.
Advies nodig? Leg jouw vraag voor aan één van onze adviseurs.